Méretes, méteres őspapagáj
Két fosszilis lábszárcsont darab került a kutatók kezébe Új-Zélandon. Mivel a papagájcsontok alakja nagyon jellegzetes, ezért be tudták azonosítani maradványokat. A csontok súlya és formája alapján az is kiderült, hogy a papagáj óriási lehetett, nem tudhatott repülni, csak az erdő talaján járthatott és a fákon mászhatott, ahogy a ma élő legnagyobb testű papagáj, a kakapó is teszi.
A felfedezés a - 16 millió évvel ezelőtt élt - papagáj méretei miatt szenzációs; a becslés szerint egy méter magas és 7 kg-os lehetett.
A csontokat egy olyan agyagrétegben találták, amelyben a megkövesedett növényi maradványok egy szubtrópusi éghajlatról árulkodnak. 60 féle gyümölcstermő fát tudtak beazonosítani a pollenek alapján.
|
A madár táplálkozása azonban mindaddig nem tisztázható, amíg csőr vagy karom darabokat nem találnak a „Heracles inexpectatus”-nak nevezett fajtól. A megtalált lábszárcsont alapján nem tudjuk eldönteni, hogy növényevő vagy mindenevő (néha húsevő) papagájról van-e szó. Sőt egyes kutatók még abban sem biztosak, hogy óriáspapagáj csontjai kerültek elő.
Forrás: National Geographic
Friss apróhirdetések:
A keresés nem hozott eredményt!
A keresés nem hozott eredményt!