Csapdákat hatástalanító kea papagájok
A hermelincsapdákat évek óta rongálták Új-Zéland fagyos, déli vidékén, a Murchison hegységben egy 27 km-es körben. A kutatók már rég óta valószínűsítették, hogy a hegyekben élő kea papagájok hatástalanítják a csapdákat, de csak 2018-ban sikerült rájuk bizonyítani a tettüket.
Az előző években kihelyezett kamerákat sorra tönkre tették, mire végül egy jól álcázott kamera rögzítette az eseményt.
A hermelinek nem őshonosak Új-Zélandon és nagy pusztítást végeznek a vadvilágban, ezért igyekeznek korlátozni a létszámukat. (Magyarországon magas eszmei értékű, védett faj.)
A csapda rongáló ügy pikantériája, hogy a hermelinek pont a papagájok odúit fosztogatják, elpusztítják a fiókákat és megeszik a tojásokat. Komoly kártételt hajtanak végre a - már amúgy is - lecsökkent populációban. A keák intelligencia szintje nagyon magas és az eszközhasználatban is jeleskednek, azonban azt már nem tudják felmérni, hogy a jól működő hermelin csapdák a fajuk fennmaradását szolgálnák. Tudtukon kívül segítik az ellenségeik szaporodását.
|
A papagájok célja természetesen nem kártétel, hanem az, hogy ők is hozzájuthassanak a dobozok mélyén lapuló csalétekhez. Joggal kérdezhetnénk azt, hogy „miért nem olyan csalit használnak, amit csak a hermelinek kedvelnek, a papagájok pedig nem?”, „Miért nem tesznek például húst a csapdákba?”
A válasz azonban az, hogy a jeges vidéken élő kea papagájok szívesen fogyasztják a húsevők prédáit. Nemegyszer kaptunk tudósítást olyan esetekről, melyekben azt figyelték meg, hogy a madarak a hóban elhullott állatokat tépnek szét és fogyasztanak lelkesen.
A dobozok belsejébe általában tojással igyekeznek becsalogatni a kistestű ragadozókat. A dobozok két végére széles lyukú rácsot szerelnek, hogy a madarak ne tudjanak bebújni, és ne legyenek képesek a csali megszerzésére sem. Ha a hermelin bekúszik a résen, és igyekszik a csapda közepére helyezett tojáshoz, akkor egy egérfogóhoz hasonló rugós szerkezeten kell, hogy áthaladjon, ami rácsapódva kioltja az életét.
Az fotókon láthatunk egyszerű (A) és dupla rugós csapdákat, valamint megfigyelhetjük, hogy a papagájok az első bedugott botokkal elsütik a rugós szerkezeteket (B), és újabb ágakkal kipiszkálják a csalit a dobozból (C).
Az utolsó képen egy olyan csapdát láthatunk, amelynek már az oldalára vágták a bebújó nyílást, ahol a hermelin be tud fordulni, de a papagájok nem tudják a botokat betolni (D). Így végül sikerült túljárni a papagájok eszén.
Forrás: nature.com Eszközhasználat a szabadon élő kea papagájoknál
Az eszközhasználat rég óta ismert a keáknál, de eddig csak fogságban tartott példányoknál rögzítették a mutatványokat. Ezekbe a csodálatos kutatásokba enged betekintést a „Papagáj játékok I.” és a „Papagáj játékok II.” című cikkünk is.
Friss apróhirdetések:
A keresés nem hozott eredményt!
A keresés nem hozott eredményt!