Félrevezető infók a fiókák kézzel nevelésről
Néha félrevezető információkat olvashatunk az Interneten a papagáj fiókák kézzel nevelésével kapcsolatosan. A szociális kapcsolati oldalak íróvá tették azokat az embereket is, akik régebben nem publikáltak.
A közösségi weboldalakon olyannyira felerősödött a különvélemények hangereje, hogy azok képesek elnyomni a józan többség hangját. A különvélemények sajnos sok esetben tévedéseken alapulnak.
Példa az internetes hiedelmekre:
Talán emlékszünk azokra a régebbi YouTube videókra, amelyek példásan bizonyították, hogy a hiedelmeket az emberek tömegei tényként kezelik, és adják tovább egymásnak. Egy elhíresült videóval „bebizonyították”, hogy több – egymás felé fordított – mobiltelefon között kipattogott a kukorica, amikor a mobilokat felhívták. A videó láttán több ezer szülő tiltotta meg a gyermekének, hogy a mobiltelefont a füléhez emelje, pedig csak egy hiedelemről volt szó. Akik nem gondolták át, vagy nem jártak utána a rádiótelefonok és a mikrohullámú sütők működése közti óriási különbségnek, azok mind elhitték a látottakat, sőt tovább terjesztették a mikrohullámot sugárzó mobiltelefonokról szóló rémhíreket.
A fenti hasonlatra azért volt szükségünk, hogy érzékeltessük, mit okoznak azok a félrevezető internetes tartalmak, amelyek összemossák a papagájok magányosan tartása során fellépő szörnyűségeket a papagájok kézzel nevelésével.
Adatokkal alátámasztott tévedés
Hogy vesszük a bátorságot, hogy a vizsgálatokkal és a statisztikai adatokkal is alátámasztott eredményeknek ellent mondjunk? A papagájok kézzel nevelése pszichés zavarokat okoz, ezt olvastuk az Interneten, hogy merjük ezt megkérdőjelezni? Cikkünkben kifejtjük ennek az okát.
(Aki még nem köteleződött le a kézzel neveléssel szemben, az be tudja fogadni az írásunkat. Aki pedig már elköteleződött a kézzel nevelés ellen, annak meggyőzésére nincs esélyünk, mert a „tények már nem befolyásolják az ő tisztán látását”.)
Súlyos papagájtartási problémák
A fogságban tartott papagájok 10%-ánál fordulnak elő pszichés zavarok, melyekben két fő problémakörbe tartoznak:
- A problémák között a legsúlyosabb az öncsonkítás vagy a tolltépés. Az intelligens madarak megőrülnek a helytelen fogva tartási körülményektől. Bánatukban öngyilkosok lennének, ha erre képesek lennének, de mivel ezt nem tudják megtenni, ezért fokozatosan teszik tönkre a saját testüket.
(A papagájtulajdonosok 10%-a nem tud, vagy nem akar megfelelő tartási körülményeket biztosítani a nagytestű, nagyon intelligens papagájoknak, pl. az aráknak, jákóknak, kakaduknak, amazonoknak. Ez a tolltépés és ez az öncsonkítás oka. Szerencsére a kisebb papagájok jobb helyzetben vannak, mert ezeknek a gazdái elfogadható tartási körülményeket biztosítanak a számukra.)
A tolltépés multifaktoriális betegség, melynek fő okai a következők:
- magányos tartás,
- korlátozott mozgáslehetőség (szűk kalitkában tartás),
- ingerszegény (unalmas) környezet,
- rövid ideig tartó táplálkozások (a könnyen megszerezhető, tömény takarmány miatt),
- eldugott sarokban tartás (nincs kilátás az ajtón és az ablakon),
- néhány faj esetén genetikai gond áll a háttérben (pl. a venezuelai amazonok 1%-ánál),
- és még sok egyéb oka lehet (pl. gombás fertőzés, helytelen tápálás, macska közelsége, stb.).
- A másik pszichés probléma pedig a szexuális hovatartozás zavara. A magányosan nevelt és hosszasan egyedül tartott papagájok vonzódni kezdenek a gazdájukhoz, vagy annak egyik családtagjához. Ezt a végletekig fokozzák, és a többi embert megtámadják féltékenységükben. Ezután az következik, hogy a madarat nem merik kiengedni a ketrecből és elkezdődik a madár leépülése. Amikor ez bekövetkezik, akkor a fajtárs beszerzése is késő, mert több éves rehabilitáció szükséges az identitászavar helyreállításához.
A megtévesztő információ
A fent felsorolt súlyos problémákat esetenként a papagájok kézzel neveléséhez kötik. Nemcsak a bulvár portálok teszik ezt, hanem szakanyagokban is előfordul, hogy összemossák a helytelen papagájtartást és a fiókák kézzel nevelést.
A papagájos szakírók is tévednek?
A papagájok boldogabb életéért küzdő szakemberek és állatvédők mind jó szándékú emberek, és a statisztikai adatokat is pontosan közlik. Azonban a számadatok mögött rejlő másodlagos összefüggés elkerüli a figyelmüket.
A két legfontosabb mentális zavar, ami a házi kedvenceinket sújtja; nevesül az öncsonkítás és az identitás zavar csak azoknál a papagájoknál fordulhat elő, amelyek kezesek. Az ember által felnevelt papagájok kerülnek ilyen sanyarú helyzetbe. A tudatlan gazdák mindegyike szelíd madarat vásárol magának és tartja fogva éveken át helytelenül; szűk helyen, unalmas környezetben, magányosan a szerencsétlen áldozatot.
Amikor a pszichés zavarok megjelenését összevetjük a papagájok szelídségével (és ebből statisztikai adatsort állítunk össze), akkor azt tapasztaljuk, hogy csak a szelíd (kézzel nevelt) madaraknál fordulnak elő a mentális problémák. A tenyésztőknél lévő vad (nem kézzel nevelt) papagájoknál pedig nincsenek pszichés zavarok. Az eredmény egyszerű: „a kézzel nevelés sérülést okoz a papagájok elméjében”.
Valós információ
A szakaszerű fióka nevelés nem okoz problémát a madaraknál. A kézzel nevelt papagájok egészségesek, nincsenek szervi vagy mentális problémáik.
(A szakszerű nevelés azt jelenti, hogy természetközeli módon neveljük - odúszerű dobozban, testvérekkel együtt -, és tudományosan kifejlesztett - minden szükséges elemet tartalmazó - tápszerekkel etetjük a fiókáinkat.)
Célunk az, hogy a helytelen papagájtartást szorítsuk le 10% alá! Az újdonsült papagájtulajdonosokat világosítsuk fel a madarak igényeivel kapcsolatban! Nem a szelídítést kell megtiltanunk a tenyésztők számára, hanem az embertelen tartási körülményeket kell szabályoznunk néhány szívtelen állattartónál.
A házi kedvencek élete is boldogabb, ha szelídek és kölcsönös bizalmat alakítanak ki a gazdival és családdal. A boldogságukhoz azonban szükségük van a fajtársaikra, tágas helyre és ingerekben gazdag környezetre is.
Kapcsolódó cikkek:
A fióka neveléssel kapcsolatos egyéb írások a Papagáj Magazinban:
|
Papagáj fiókák nevelése I. - Miért?Állandóan visszatérő vitatéma a papagájtatrók között, hogy kézzel neveljük-e a fiókákat vagy hagyjuk a papagáj szülőkre ezt a feladatot. Egyik oldal azzal érvel, hogy a kézzel nevelt fiókákból sokkal boldogabb és szelídebb házi kedvenc válik, amely jobban érzi magát az emberi környezetben.Tovább... |
|
Papagáj fiókák nevelése II. - A nevelő dobozFiókaneveléshez sokféle alkalmatosság létezik, a kismadaraink fajától, számától függően válasszuk ki a megfelelőt. |
Papagáj fiókák nevelése III. - Tápok, eszközökA fiókáknak speciális összetételű – begytejhez hasonló – táplálékra van szükségük a megfelelő fejlődéshez és növekedéshez. Ez azt jelenti, hogy jó minőségű, direkt madárfiókák kézi etetésére kifejlesztett táppal kell őket etetni. |
|
|
Papagáj fiókák nevelése IV. - EtetésAz emberi odafigyeléssel, a fiókák folyamatos monitorozásával elért tenyésztési eredmények figyelemre méltók. A szakszerű (egészségi és szociális szempontokat egyaránt szem előtt tartó) kézzel nevelés hatására a fiókák életben maradási esélye magasabb, mint a szülők által nevelt fiókák esélye Tovább... |
Friss apróhirdetések:
A keresés nem hozott eredményt!
A keresés nem hozott eredményt!