Kobaltkék arák visszatelepítése
Tizenkét év kemény tenyésztői munka után sikerült átminősíteni a Kobaltkék ara (más néven: kis jácintara) fajt a „kritikusan veszélyeztetett” státuszból a „veszélyeztetett” kategóriába a Nemzetközi Természetvédelmi Vörös Listán. Hat madarat szállítottak vissza Brazíliába, az őshazájukba.
A Loro Park (Kanári-szigetek) 6 kobaltkék arát küldött a természetes környezetébe egy reintegrációs program keretében. A projekt 2006-ban indult, amikor a Brazil Kormány átadott két pár ara papagájt a Loro Parknak.
Az elmúlt években 30 példányra nőtt a madarak száma, és közülük választották ki azt a hatot, amelyek genetikailag képesek lehetnek a szabadon bocsátásra és a továbbszaporodásra. Az adoptáció előtt az arákat elkülönítették és betegségekre tesztelték.
Brazíliában egy olyan madárházba kerülnek karanténba, ahol az élőhelyüknek megfelelő ökológiai viszonyokat és növényeket ismerhetik meg. Ez idő alatt a természet hangjait is hallhatják. Ebből a madárházból nem lesznek tovább szállítva a papagájok. Kíméletesebb módszerrel vághatnak neki a szabad életnek, mivel egyszer csak nyitva hagyják az ajtókat és a kobaltkék arák kedvük szerint vághatnak neki a világnak. Egyre hosszabb repülésekre indulhatnak, és addig térhetnek vissza, ameddig akarnak. Végül megtalálják a helyüket a természetben.
|
Forrás: http://www.parrotsdailynews.com/
Papagájtenyésztő biológus
A kobaltkék arákkal Márcia Weinzettl biológus foglalkozik, aki a vadon élő állatok fogságban való tenyésztésére specializálódott. A kutatási területe a reprodukciós technológiák kidolgozása és finomítása.
Márcia olyan módszereket dolgozott ki a fogságban tartott állatok tenyésztésre, amelyek biztosítják a vadonba való visszatelepítést. A céljai reálisak, mert minden államnak, minden ország tenyésztőinek (pontosabban; tenyésztői színvonalnak) megfelelő szintet javasol a papagájtenyésztésre. Ez a rugalmasság lehetővé teszi a szaporítási és nevelési technikák alkalmazkodását mindenféle körülmény mellett.
A globalizáció hatására felgyorsult a tapasztalatok cseréje, és egyértelművé vált, hogy másként kell alkalmazni a technikai lépéseket az egyes tenyésztő létesítményekben, a nagyon modern laboratóriumoktól kezdve a szerény intézményekig.
A fenntartható emberi fejlődés megköveteli a papagájok szakszerű és felelősségteljes fogságban történő tenyésztést, szem előtt tartva az egyes fajok genetikai változatosságának fenntartását.
Friss apróhirdetések:
A keresés nem hozott eredményt!
A keresés nem hozott eredményt!