Top 10 ünnepi veszély a papagájok számára
Az karácsony és újév kellemes időszak, tele barátokkal, családdal, és szeretettel, de a papagájtartók számára hamar rémálommá válhat. Az ünnepek veszélyeztethetik a kedvenceink egészségét és akár az életükbe is kerülhet.
Összeszedtük a tíz leggyakoribb papagáj veszélyforrást...
... amire fokozottan oda kell figyelni az ünnepek alatt, hogy a papagájunkat megvédhessük.
1. Az állatorvosok is ünnepelnek
Első és legfontosabb, hogy jusson eszünkbe az, hogy az állatorvosok sem dolgoznak az ünnepnapokon! Még, ha meg is teszünk minden lehetséges óvintézkedést, a balesetek ettől még megtörténhetnek. Tájékozódjunk előre, hogy melyik (madarakhoz értő) állatorvos tart ügyeletet az ünnepek alatt, akit baj esetén fel lehet hívni, és az elérhetősége legyen kéznél!
2. Gyertyák, mécsesek
A gyertyák több szempontból is veszélyt jelentenek.
A tollazat remekül ég, ha a papagáj túl közel megy a tűzhöz. Kicsi az esély arra, hogy szándékosan a láng fölé hajolnak, de egy elvétett landolással a tűzre eshetnek, így a látásukat elveszíthetik vagy sérülhetnek a légzőszerveik is, amikor a lángba fejelnek. Sajnos sokkal nagyobb az esélye annak, hogy az asztalon toporogva beleérjen a lángba a szárnytolluk vagy a hosszú farktolluk. (Ha bekövetkezne egy ilyen tragédia, akkor azonnal dugják a madár sérült részét a hidegvíz alá rövid időkre, többször.)
Ha a papagájok megeszik a viaszt, az súlyos emésztési problémákhoz vezethet. Amikor a megcsipkedett gyertyát észrevesszük, akkor kezdjük el figyelni a madarunk székletét egy-két napig (hogy van-e, és, hogy szokványos-e?)!
A legideálisabb, ha elektromos gyertyára váltunk (melynek az eleme nem hozzáférhető). Ha muszáj valódi gyertyát használni, akkor tegyük azt elérhetetlenné egy mécsestartó segítségével, és akkor használjuk, amikor nem ugyanabban a szobában tartózkodunk, mint a madarunk.
3. Karácsonyfa és karácsonyi növények
A karácsonyfákat, a növényeket és a koszorúkat gyakran lekezelik különböző vegyszerekkel, hogy az águk és a levelük fényesebb legyen. Színezik vagy műhóval is gyakran befújják őket, és mi szívesen meg haza is visszük. Vásárláskor ezekre már a boltban figyeljünk oda és ne vigyünk ilyen növényeket haza!
Azon túl, hogy veszélyeket rejt a vegyszeres növények lenyelése, a növényen lévő festékek gőzei is ártalmasak a madarakra nézve.
4. Dekorációk
A karácsonyi díszek legtöbbször a papagájokra nézve veszélyes anyagokból készülnek. Ha tudjuk, hogy a papagájunk imád a karácsonyfán rágcsálni, akkor térjünk vissza a természetes anyagokhoz, amennyire ez lehetséges. (Ha nem szeretnénk lemondani a szép, de veszélyes díszekről, akkor a kismadarat tartsuk távol tőlük.) A szalmadíszek ételfestékkel festve, pattogatott kukorica láncok és gyapjúfonal mind-mind szép és lényegesen biztonságosabb ünnepi díszítések. A díszek felakasztásához olyan rövid zsineget használjunk, amibe nem tudnak belekapaszkodni vagy beleakadni.
5. Elektormos és konyhai eszközök
A karácsonyfaizzók földeletlen vezetékei komoly veszélyforrások lehetnek. Tegyük ezeket elérhetetlenné a papagájaink számára. Nem a fára tekert égősor vezetéke rejtegeti a nagy veszélyt – hiszen abban max. 12 V feszültség lehet - , hanem a konnektortól a tápegységig tartó 220 V-os vezeték átharapása az életveszélyes számukra.
Rengeteg olyan eszközt ismerünk a ház körül, amiken - szerencsére - nincs teflon bevonat. De mi van azokkal a spéci eszközökkel, amiken van, mint a „háromszögű melegszendvics” sütő, a fondükészítő, a palacsintasütő serpenyő vagy a gofrisütő? Ezeken az eszközökön gyakran olyan bevonat van, ami megcsípkedve lepattan és akár halálos is lehet a papagájaink számára. Ne hagyjuk a madár előtt ezeket az eszközöket!
6. Ünnepi lakoma
Az emberi ételek nemcsak az ünnepek veszélyesek, de hosszú otthonlét során a papagájokat többször kiengedik a gazdik, mint a hétköznapokon, és az asztalokon is több sütemény és édesség áll napokig. Az ünnepi asztalon pedig biztosan előfordulnak olyan ételek és italok, amik nem egészségesek a papagájok számára, pl. zsíros ételek, csokoládé, alkohol, só, stb. Tartsuk ezeket a papagájoktól elzárt helyen, de célszerűbb, ha a papagájokat zárjuk el az asztaltól.
7. Vendégek
A nem madártudatos vendégek jelenthetik a legnagyobb veszélyt a papagájok számára. Először is tájékoztassuk a vendégeinket a legfontosabb madarakkal kapcsolatos szabályokról és tegyük biztonságossá a lakásunkat úgy, hogy még a legtudatlanabb vendégünk se okozhasson balesetet.
- Az ajtók és az ablakok zárhatóak kulccsal? Ha nem, a fogantyúkat vegyük le ideiglenesen! Ha a látogatónknak melege lesz vagy csak épp dohányozni szeretne, könnyedén kinyithatják az ablakot és az ajtókat, elengedve a madarainkat véletlenül.
- Ne engedjük meg a látogatóinknak, hogy etessék a madarainkat, vagy akár nem tiltott csemegékkel kényeztessék madarunkat. Azzal, hogy bárkitől elfogadnak ételt, azt kockáztatjuk, hogy a tiltott ételeket is elfogadja majd a madarunk.
- Ne engedjük, hogy a vendégeink tolongjanak a madár körül, fogdossák vagy üldözzék azt!
- Ne várjuk az emberektől, hogy ők figyeljenek a gyerekeikre, ha a papagájunkról van szó! Igen, kellene nekik, de többnyire nem fognak.
8. Vendégek háziállatokkal
Nem ajánlott, hogy vendégeink elhozzák a háziállataikat. Egy pillanatnyi figyelmetlenség elég, hogy valakinek a kutyája, macskája vagy görénye levadássza a papagájunkat.
Hazánkban kicsik a távolságok, nem utazunk el napokra vagy hetekre a rokonokhoz, ezért ritkán fordul elő az, hogy kalitkás találkozó legyen a ünnepekből. A papagájjal érkező, papagájtartó vendégeink tűnnek a „legtutibb” látogatóknak, de sajnos ők is veszélyforrást jelentenek, ugyanis fertőző madárbetegségeket hozhatnak. A papagájok vírushordozók lehetnek anélkül, hogy bármilyen tünet látható lenne rajtuk. Akár halálos betegséggel is megfertőzhetik papagájunkat, miközben makkegészségesnek látszanak. Ezért kérjük meg a papagájos vendégeket, hogy a madarukat ne hozzák magukkal!
(Paranoiásabb gazdik azt is vegyék számba, hogyha a vendégünk madarat tart otthon, akkor hajat mosva és tiszta (nem „összepapagájozott”) ruhában jöjjön el, és a saját madaraival ne érintkezzen, mielőtt ellátogat hozzánk. Mielőtt nagyot nevetünk ezen a félelmen, tudnunk kell, hogy az ősibb avikultúrával rendelkező országokban ez egy alap udvariasság a madártartók között. Természetesen ezt a procedúrát otthon is meg kell ismételnie, mielőtt a saját madaraival foglalkozna megint.
9. Stressz
A stressz nem egy halálos ünnepi veszély, de ne feledjük, hogy igencsak megterhelő a papagáj számára a rengeteg bámészkodó, tolongó idegen, akik akár fogdosni vagy kergetni próbálják az állatot. Az alvás hiánya, a szokatlan karácsonyi zajok, a vég nélküli karácsonyi zene, a túl sok vagy túl kevés figyelem, a normál napi ritmus megváltozása mind stresszforrás.
Megdöbbentő, de a legrosszabb esetben madarunk sokkot kaphat és akár bele is halhat ebbe. Jobb esetben is a stressz gyengíti az immunrendszert és ezért madarunk fogékonyabb lehet a fertőzésekre. Papagájunk viselkedése hirtelen megváltozhat, például megcsípheti a vendégeket, ha azok fogdosni akarnák őt. Figyeljünk oda a papagájunkra és vigyük vissza a madárszobába, vagy a kalitkáját vigyük át egy csendesebb szobába, ahol a látogatóink nem zavarhatják.
10. A figyelem hiánya
Legvégül egy állandó probléma, mely inkább csak egy érzelmi hullámvölgy, és nem tűnik komolyabb bajnak. Ha vendégeink vannak, szinte lehetetlen annyi figyelmet szentelni a papagájunknak, mint amennyit megszokott. Mint tudjuk, madarunk egy szempillantás alatt bajba keveredhet. Főleg akkor, ha a gazdi az ünnepi italoktól „elázva” nincs a helyzet magaslatán, mondjuk úgy, "nincs vezetőképes állapotban".
A legjobb talán az lehet, ha engedjük, hogy találkozzanak a vendégekkel az ünneplés egy szakaszában, azután helyezzük őket biztonságos helyre (ld. fent) a fennmaradó időszakra. Tehát a vendégfogadás és vendégségbe járás mellett ne feledkezzünk meg a kedvencünkről, és emellett állandóan tartsuk szem előtt az ő érdekeit is.
Felkészülten, átgondoltan: Kellemes Ünnepeket!
Friss apróhirdetések:
A keresés nem hozott eredményt!
A keresés nem hozott eredményt!